Rahim İçi Araç

Gebeliği nasıl önler?

Değişik şekillerde ve boyutlardaki rahim içi araçlar saf plastik veya bakırlı olabilir. Spiralin son yıllarda hormon salan tipleri de üretilmiştir. Spiral rahim içinde yabancı bir cisim gibi reaksiyon oluşturur. Bu reaksiyon sonucunda rahim içinde spermleri öldüren bir ortam oluşur. Böyle bir ortam aynı zamanda tüplerin içini de etkileyerek yumurtanın döllenmesini engeller. Döllenme gerçekleşse bile rahim içindeki ortam döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engelleyerek gebeliği önler. Koruyuculuk oranı %97-99 dur.


Rahim içi araç nasıl uygulanır, nelere dikkat edilmelidir?

Rahim içi araç adetin 3.- 4. günü rahme yerleştirilir. Birkaç dakika süren bu işlem sırasında nadiren ağrı hissedilir. Jinekolojik muayeneyi takiben rahim ağzı bir solüsyon ile temizlenerek dezenfekte edilir. Rahim ağzı bir aletle sabitleştirilerek spiral rahim kanalından içeri yerleştirilir. Enfeksiyon gelişmesini engellemek için antibiyotik kullanılabilir. Eğer genital organlarda enfeksiyon varsa spiral enfeksiyon tedavi edildikten sonra takılmalıdır.

Rahim içi aracın avantajları nelerdir?

Rahim içi araç takıldığı andan itibaren gebeliği önler ve sekiz yıla kadar koruma sağlar. İstendiğinde hemen çıkartılabilen rahim içi araçlar yenisi ile değiştirilebilir, çıkartıldıktan hemen sonra gebe kalınabilir. Rahim içi araçlar cinsel ilişkiyi ve emzirmeyi etkilemez, ekonomiktir ve yan etkisi azdır.

Rahim içi aracın dezavantajları nelerdir?

Rahim içi araç kullananlarda kasık ağrısı, vajinal akıntı, ara kanamalar görülebilir. Adet kanamalarının miktarı artar ve kanama uzun sürebilir. Uygulaması ve çıkartılması ağrılı olabilir. Cinsel temas yoluyla bulaşan enfeksiyonları önlemez. Üreme organlarında enfeksiyon görülme sıklığı artar.Dış gebelik riski artabilir.

Rahim içi aracın hangi durumlarda uygulanması önerilmez?

- nedeni belli olmayan düzensiz kanamalar,
- daha önce PİD( ciddi pelvik enfeksiyon)
- daha önce dış gebelik geçirmiş olanlar
- rahim ağzı kanseri olanlar
- vaginal enfeksiyon varlığında
- rahmin şeklini değiştiren tümör varlığında
- gebelik şüphesi varsa
- çift rahim gibi rahim anomalileri varsa

Rahim içi spiral sisteminin ciddi yan etkilerinden bazıları;

Ağır kramplar veya pelvis (leğen kemiği bölgesi) ağrısı, ağır veya sürekli vajinal kanama, alışılmadık vajinal akıntı, yüksek ateş, titreme gibi yakınmalar ortaya çıkarsa doktorunuza hemen baş vurun.

HORMONLU RİA nedir?

Hormonlu rahim içi araçlar rahim ağzı salgısını yoğunlaştırarak, tüplerin hareketliliğini azaltarak ve sperm yumurta ilişkisini bozarak ek bir koruma sağlar. Son yıllarda üretilen gestagen hormonu içeren tipleri progesteron hormonu içeren tiplerine (1 yıl) göre daha uzun süre (5 yıl) kullanılabilir. Bu tip rahim içi araçlarda kilo alma, baş ağrısı, uzun süren ve ağrılı kanama gibi yakınmalar en aza indirilmiştir.
Adet kanaması uzun sürenlerde ideal bir yöntem dir.
Eğer şu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz öncelikle doktorunuza danışmadan bu aygıtı kullanmayınız: Anormal vajinal kanama, tedavi edilmemiş veya kontrol altına alınmamış pelvis enfeksiyonu (vajina, rahim veya idrar kesesi enfeksiyonu), son 3 ayda hamilelik veya çocuk düşürme sonrasında ağır bir pelvis enfeksiyonu,rahmin şeklini etkileyen tümörler veya diğer durumlar, geçmişte veya şu an varolan göğüs kanseri, karaciğer hastalığı veya karaciğer tümörü (iyi huylu veya kötü huylu),bilinen veya şüphelenilen rahim boynu veya rahim kanseri, bağışıklık sisteminizi zayıflatan herhangi bir hastalık veya durum (AIDS, kan kanseri veya ileri derecede ilaç bağımlılığı gibi). Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu aygıtın kullanımı sizin için sakıncalı olabilir.

Eğer diyabet, herhangi bir kanama veya kan pıhtılaşması bozukluğu, vajinal enfeksiyon, pelvis (leğen kemiği bölgesi) enfeksiyonu (vajina, rahim veya idrar kesesi enfeksiyonu), cinsel yolla bulaşan bir hastalık, yüksek tansiyon, kalp hastalığı veya kalp kapakçığı bozukluğu durumlarından herhangi birine sahipseniz bu aygıtı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz.

Rahim içi spiral sisteminin ciddi yan etkilerinden bazıları; ağır kramplar veya pelvis (leğen kemiği bölgesi) ağrısı, ağır veya sürekli vajinal kanama, alışılmadık vajinal akıntı, yüksek ateş, titreme, ani hissizlik, güçsüzlük, halsizlik, ağır başağrısı gibi durumları içerir. Bu yan etkilerden herhangi birine maruz kalırsanız doktorunuz ile görüşünüz. Yalnızca doktorunuz Levonorgestrel rahim içi spiral sistemi çıkartabilir. Kendi kendinize aygıtı çıkarmaya çalışmayınız