Gebelik ve İş Hayatı

Günümüzde çalışan kadın sayısında belirgin bir artış vardır. Farklı iş kategorileri, çalışma süreleri, çalışma saatleri, vardiyalı çalışma, ayakta durma, uzun süre boyunca hareketsiz kalma, işin yüklediği psikolojik stres, iş yerine ulaşım gibi birçok faktör söz konusudur. Genel manada, çalışan gebelerde abortus, fetal büyüme geriliği, preterm doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi kötü perinatal sonuçların arttığına dair kesin kanıtlar bulunmamaktadır. Ancak, devamlı gece çalışma, çalışma süresince devamlı ayakta durma ve devamlı yüksek ses düzeylerine maruz kalma ve vardiyalı çalışma birçok araştırmada preterm doğum ve düşük doğum ağırlığı açısından risk faktörleri olarak saptanmıştır.

Çalışan anne adaylarının öğle aralarında daha düzensiz beslenmeleri daha çok atıştırma yapmaları özellikle masa başında çalışan kadınlarda düzensiz kilo alımına yol açar.Sürekli bacakları sarkıtmak ödem oluşumunu arttırır.Sık sık kısada olsa yürümek ,masa altındaki bir taburede ayakları yüksekte tutmak yararlı olacaktır.

Bilgisayar kullanan annelerin ışınlardan korunmak için yanlara ışın soğurucu özelliğinden dolayı kaktüs yerleştirmeleri iyi olur.
Gebelikte çalışan annelerin sosyal hakları vardır.32 haftadan itibaren doğum iznine ayrılabilir.8 hafta doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası olmak üzere toplam 16 hafta izin hakkı vardır.Eğer anne kendini iyi hissediyorsa 32.haftada çalışabilr raporu alarak 37.haftaya kadar çalışabilir,kalan 5 haftayı doğumdan sonra kullanabilir.

Nöbet tutan annelerde 24 .haftadan sonra nöbet verilmez.

Emziren annelerde kamu çalışanlarında 6.aya kadar günde 3 saat,6.aydan 1 yıla kadar günde 1.5 saat süt izni verilir.Süt iznini anne kendi istediği saatlere göre ayarlayabilir.
Doğumdan sonra anne isterse 6 aya kadar ücretsiz izin kullanabilir.