Gebelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Gebelik öncesi tıbbi danışmanlık alan hastalarda gebeliğin daha rahat geçtiği ve düşüklerin daha az olduğu görülmektedir.Bu nedenle gebelik öncesi tıbbi sorunları bilmek ve önceden önlem almak önemlidir.

Gebe kalmadan önce jinekolojik muayene,genital ultrason,PAP smear,gerekli olan kan testlerinizi yaptırın.Gerekirse dahili muayenenizi yaptırın, çıkabilecek sorunların ( örneğin tiroid çok yada az çalışması) tedavilerini önceden yaptırın.
Eğer rahim içi araç kullanıyorsanız bir ay önceden çıkartın ve üzerine bir adet gördükten sona gebe kalın.Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız yine bir ay önceden bırakın,Doğum kontrol hapı sonrası hemen hamile kalmakta sakınca yoktur,ancak bir ay geçerse daha iyi olur.

En az üç ay önceden folik asit ( 400 mikrogram günde ) başlayın.Folik asit kullanımı bebekte nöral tüp defekti ( spina bifida ) riskini azaltacaktır.
Gebelik öncesi beslenmenize önem verin,kalsiyumdan zengin beslenin,protein alımını arttırın.D vitaminini arttırabiliriniz,ancak aşırı A vitamini alımından sakının (aşırı A vitamini yarık damak fudak riskini arttırır ) .Az işlenmiş ve organik gıdaları tercih edin.

Alkol,sigara,uyuşturucu ilaçlardan uzak durun.Antideprasn ilaç alıyorsanız doktorunuza danışarak önceden bırkmanızda yarar var.Kafeinli içecekleri azaltın.Günde 10-12 bardak su tüketin.

Vücut kitle endeksiniz fazla ise önceden kilo verin.Eğer kilolu hamile kalırsanız gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) . Tekrarlayan düşükler de artış ,gebelik diabeti,hipertansiyon,bebek gelişim geriliği gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.Ayrıca aşırı kilo gebe kalmanızıda zorlaştırır.Ayrıca kilolu gebe kalmak sezaryan ihtimalinide arttırır.Cok ağır diyetler yapmakta zararlıdır,bağışıklık sisteminiz bozulabilir.
Baba adayınında kilosuna ve beslenmesine dikkat etmesi gerekir.Aşırı kilo,sigara,alkol sperm sayısında azalmaya ve DNA da defektlere yol açar.Bütün bu olumsuzluklar düzenli bir spor ve dengeli bir diyetle tamamen ortadan kaldırılabilir.

Enfeksiyon hastalıklarından korunun.Sebze ve meyvaları iyice yıkayın.Hayvan besliyorsanız dokunma sonrası ellerinizi yıkayın,özellikle toxoplazma enfeksiyonu kedi köpek tüylerinden daha çok bulaşır.Et,balık ve yumurtayı iyice pişirin,pastörize olmayan süt ve süt ürünleri kullanmayın.

Aşırı sıcak ortamlardan uzak durun.Hamam, sauna,solaryum,havuz kullanmayın.Kimyasal maddelerden uzak durun.Heran için hamile kalabileceğiniz için gerekli olmadığı sürece ilaçlardan ve ışın almaktan kaçının.
Düzenli spor yapın,Mümkün olduğunca stresten uzak durun.

Sağlıklı bir birey dùnyaya getirmek hem ruhsal hemde bedensel olarak sizinde sağlıklı olmanız demektir.Bir tek sigaradan bir şey olmaz demek bile yanlıştır,çünkü bir nefes çekmek bile damar daralması yapar buda boğulma anlamı taşır.Bebeğinizi gün içinde defalarca mı boğacaksız,bir defa boğmaktan bir şey olmazmı diyeceksiniz , yoksa hiçmi boğmayacaksınız.??