Gebelik ve Cinsellik

Gebelik kadın hayatını kökten etkileyen son derece değişik bir süreçtir. Bu süreç içerisinde fiziksel değişikliklerin yanısıra pek çok psikolojik değişiklik de ortaya çıkar.
Cinsellik insan yaşamının önemli bir parçasıdır.
Gebelikte ilk üç ayda libido azalır,ikinci üç ayda artar,son üc ayda tekr azalır.
Gebelik cinsel yaşantının bir sonucu olmasına rağmen,annelik iç güdüsü nedeniyle gebelikte biraz sekteye uğrar.Oysaki normal seyreden bir gebelikte olumsuz hiç bir etkisi yoktur.
Gebelikte ilk üç ayda haftada bir,üçüncü aydan sonra ayda 6 kez ilişkiye izin verilir.Son 4 haftada cinsel ilişki kesilmelidir.
Halk arasında erken dönemde yaşanacak cinsel ilişkinin bebekte sakatlık ya da ölüme neden olacağı veya bir düşük ile sonuçlanacağı fikri hakim olmasına rağmen bunun hiç bir bilimsel dayanağı yoktur.
Gebelik ilerledikçe ve anne adayı kendisinde gerçekleşen bu değişime uyum sağladıkça cinsel istekte de bir artış görülebilir, ancak rahimin iyice büyümesi ile birlikte cinsel ilişki teknik olarak zor bir hal alır. Bu durum zaman zaman anne adayında ağrı ve acıya neden olabilir. Bu nedenden ötürü gebeliğin son dönemlerinde cinsel istekte yeniden azalma görülebilir.
Gebelikte sıklıkla cinsel ilişkide ağrı ve yanma ortaya çıkabilir.Bunun nedenleri pelvik konjesyonun artışı,pelvik eklemlerde gevşeme,bebek başının yerleşmesi,yorgunluk,vaginusmus,vaginal enfeksiyonlar,idrar yolu enfeksiyonları,cinsel suçluluk ,anksiyete sayılabilir.

Erkeğin menisinin vaginaya boşalmasında sakınca yoktur.Cervikal tıkaç ve bebeğin zarları spermin bebeğe gitmesine engel olur.

GEBELİKTE HANGİ DURUMLARDA CİNSEL İLİŞKİ YASAKLANIR
&& Düşük tehdidi
&& Nedeni açıklanamayan vaginal kanamalar
&& Plasenta previa
&& Su kesesinin açılması (erken membran rüptürü)
&& Erken doğum tehdidi
&& Cervikal yetmezlik
&& Partnerin cinsel yolla bulaşan hastalık taşıması
&& İkiz gebeliklerde son üç ay
&& Önceden "tekrarlayan gebelik kayıpları" olan veya erken doğum yapan kadınlarda, orgazma bağlı düşük riskleri nedeni ile ilk üç ayda ilişki kısıtlanabilir.

Bu yasak tehlikenin ortadan kalktığı kesin olarak saptanana kadar devam eder.

Gebe kadın psikolojik korkular nedeni ile ilişkiden kaçınıyorsa bu durumu anlayışla karşılamak ve zorlamamak gerekir.

Orgazm olmak rahmin kasılmasına sebep olabilir. Fakat yapılan araştırmaların büyük bir çoğunluğuna göre, normal bir gebelikte cinsel ilişki olsun veya olmasın orgazmın, doğum eyleminin başlamasına veya erken doğuma sebebiyet vermediğini göstermektedir.

Eğer önceden prematüre (erken) doğum yaptıysanız, meme uçlarının uyarılması doğum ağrılarınızı başlatabilir.
Gebe olsun veya olmasın, yeni veya birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye giren tüm kadınlar (poligamik kadınlar), cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanmalıdır.Prezervatif kimyasal maddeler içermemelidir.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kapan tüm gebeler, bebeğe zarar verebilecek enfeksiyonlara açıktır ve erken doğum yapma olasılıkları vardır. Hepatit B, Hepatit C, HIV (AIDS) ve Herpes mikroorganizmaları cinsel ilişki ile bulaşan ve doğum yoluyla bebeğe aktarılabilen enfeksiyon etkeni ajanlardır.

Son dönemdeki bir çift, birbirini zorlamadan rahat hareket edebilecekleri pozisyonlarda sex yapmayı deneyebilir.
Değişik pozisyonları denemeniz gebelik boyunca faydalı olabilir. Örneğin çok kullanılan erkeğin üstte olduğu yol, son dönemlerdeki bir gebelikte karnın yaptığı basınca bağlı hem anneye rahatsızlık verecektir, hem de çocuğun kan dolaşımını bozacaktır.
İleri gebelik haftalarında, daha çoklukla kadının üstte veya yanda olduğu, kadının hareketlerine yön verebileceği pozisyonlar tercih edilebilir.
Doğumdan sonra rahimin toparlanması yaklaşık 6 haftayı bulur.Bu dönemde cinsel ilişki önerilmez.