Gebelikte Yasaklar

Hamilelik çok özen isteyen bir süreçtir. Bu süreci en iyi şekilde geçirmek için yapmanız gereken şeyler olduğu gibi yapmamanız gereken şeyler de vardır.

Öncelikle kozmetik kullanımına çok dikkat edilmelidir. Vücuda kullanılan her ürünün bebeğe de tesir edebileceği unutulmamalıdır. Alınan her kozmetik ürününün etiketi okunup, içeriğindeki maddeler doktora danışılıp kullanılmalıdır. Örneğin; içeriğinde alfa-hidroksi asid bulunan kozmetik ürünlerin hamileler tarafından kullanılmaması gerektiği yaygın olarak bilinmektedir. Bronzlaştırıcı etkiye sahip, kırışık önleyici, tüy dökücü gibi kremlerin de kullanımı tehlikelidir. Doktor onayı ve bilgisi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Dar ve hava almayan sentetik giysiler,yüksek topuklu ayakkabılar uygun deyildir.Daha rahat giysiler ve ortopedik alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmeliir.

Saç boyatmanın tam olarak etkisi bilinmesede cilt tarafından emilmektedir,boya ve permadan uzak durulması uygun olur.
Çok sıcak su ile banyo yapmak,hamam,kaplıca,sauna,solaryum elektrikli battaniye erken doğum riskini arttırabilir.Bu nedenle uzak durulmalıdır.

Son 4 hafta kala cinsel ilişki kesilmelidir.Eğer erken doğum tehdidi veya plasentanın önde olması gibi durumlar varsa cinsel yaşantı gebelik sonuna kadar kesilmelidir.

Havuza girmek sakıncalıdır.havuz suyu hijyenik olmayabilir özellikle mantar enfeksiyon riskini arttırır.
Doktorunuza sormadan vitamin dahil almayın.Alınan bütün ilaçlar mutlaka doktora sorulmalıdır.Örneğin ilk üç ayda kullanılan basit bir A vitamini (10bin ünite her gün alınırsa) bile fetusta yarık damak dudak riskini arttırabilir.

Çok gerekli olmadığı sürece röntgen çektirmemek gerekir (özellikle 8-15 hafta arasında).

Sırt üstü ve yüzükoyun yatmak bebek için uygun değildir.Bebek için en uygun yatış pozisyonu annenin daha çok soluna yatmasıdır.Rahatsız olursa anne sağına dönebilirVücudun en büyùk damarı aorta damarıdır,bu damar rahimin arkasında seyreder ve rahime giden iki damar verir.Bebek rahime gelen bu iki damardan beslenireğer anne sırt üstü uzur süre yatarsa bebek ve rahim arkasında kalan bu damarlarda rahimin baskısı ile kan akımı azalır,.dolayısı ie bebeğin beslenmeside azalır.

Gebelikte uzun süre hareketsiz kalmak tehlikelidir.Çünkü,gebelikte kan pıhtılaşmasına eğilim artar.Uzun süre hareketsizlikte bu pıhtılaşmayı kolaylaştırır.Erken doğum tehlikesi olmadığı sürece her gün mutlaka yürüyüş yapılmalıdır.

Koşmak,ani hareketlerden kaçınmak,ağır kaldırmak,çok yükseğe uzanmak doğru değildir.

Cep telefonu,bilgisayar gibi aletler belli oranda radrasyon yayar.Konuşma dışında cep telefonunu uzakta tutmak,eğer bilgisayar kullanıyorsanız yanına kaktüs koyun.( kaktüsün ışınarı çekici özelliği vardır).Hatta her odaya Tv yanlarınada kaktüs koyabilirsiniz.

Gùneşlenmek 5 dakikadan fazla olmamalıdır.Denize girmenin sakıncası yok,ancak denizin temiz olduğundan emin olun.Denizde derine gitmeyin çünkü gebelikte kramp çok sık olur,kıyıya paralel ayaklarınız yere basacak yerlerde yüzebilrsiniz.Gebelikte yüzme sağlıklı bir spordur,ancak ya sabah saatlerinde veya akşam üzerini tercih edin.

Sakkarin, Aspartam tarzı tatlandırıcılardan uzak durun.

Aşırı yağlı yiyecekler,aşırı tuzlu yiyecekler,çok fazla baharatlı çok acılı yiyeceklerden uzak durun.
Konserve yiyecekler ,teneke kutulardan gıda tüketmemeye özen gösterin.

Pastörize olmayan süt ve süt ürünleri,mayonez,küflü peynir yemeyin.Yumurta iyice pişirilmelidir,çiğ yumurta ile salmonella enfeksiyonu bulaşabilr.
Kafeinli yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışılmalıdır.
Çiğ et,salam,sosis,midye dolma,kokoreç,her tür sakatatdan uzak durun.(toxoplazmozis,listeryozis,parazit ,hepatit bulaşabilir) .

Aloe vera, Adaçayı,fesleğen,keten tohumu,ahudu,sinemaki gibi içecekler ve yiyecekler düşùk riskini arttırabilir.Aşırı maydonoz tüketmek,aşırı nar tüketmek ( nar çekirdeğinde beta sitasterol denilen madde rahim kasılmasını başlatabilir,günde bir tane yenebilir,daha fazla alınmaması daha doğru olur).İlk üç ayda aşırı havuç tüketmek doğru deyildir.

Alkol ve sigara kesinlikle yasaktır.

Hamilelikte evcil hayvanlara mesafe koymakta fayda vardır. Özellikle kirli mama kapları, kedi kumu ve dışkılardan uzak durulmalıdır.
Cok zorunlu deyilseniz hamileliğinizin 26. haftasından itibaren uçak yolcuğu yapmamaya çalışılmalıdır.Eger yoculuk yapmanız gerekiyor ise doktorunuzdan yolculuk yapabilir raporu alın.

Son 4 haftada mümkünse araç kullanmayın.

Aşırı kilo almayın.Sık sık kilonuzu kontrol edin.(9-12 kilo idealdir) .
Kilo vermeye yönelik diyet yapmakta doğru deyildir.

Oruç tutmak uzun süre aç kalmayı gerektirdiği için bebek açısından doğru deyildir.
İlk üç ay ve son üç ay diş tedavisinden uzak durun.Orta üç ayda diş tedavisi yapılabilir.

Bir insanı dünyaya getirmek kadınlara verilmiş en güzel hediyedir. Anne olmak, çocuğun ruhu ile aynı oranda annenin ruhunu da besler, geliştirir. Hamilelik dönemini bilinçli geçirmenin; sizlere sağlıklı bir bebek ve mutlu huzurlu bir annelik olarak geri döneceği unutulmamalıdır.