Bebek İsim Seçimi Neden Önemli

Ben üniversite yıllarımda psikiyatri dersindeyken hocalarımdandinlediğim ve bana çok ilginç gelen bir konuyu siz sevgili anne adaylarına aktarmak istiyorum.
Bundan yıllar önce (yaklaşık 25-30 yïl) ABD de ülke genelinde geniş çaplı isim konusunda bir araştırma yapılmış.Bu araştırmaya dahiler,bilim insanları,akıl hastaları,mahkumlar,toplumun en üst seviyesinde çalışanlar,en alt seviyesinde çalışanlar,başarılı ve başarısız çocuklar,v.b toplumun bir çok kesiminden insanlar bu çalışmaya dahil edilmiş.Bu insanların isimlerinin tek isimli ,iki isimli,uzun ve kısa isimli,zor ve kolay telaffuz edilen isimleri ve bu insanların IQ ları,meslekleri,suç işleme durumları,psikolojik durumları v.b.karşılaştırılmış.
Uzun veya çoklu veya telaffuzu zor isme sahip olanlarda suç işleme,psikiyatr kliniklerine başvuruların daha çok olduğu gözlemlenmiş.Kısa ve tek isimlli,telaffuzu daha kolay olan isme sahip insanlarda ise IQ nun daha yüksek olduğu,suç işleme oranının daha az olduğu,daha az psikiyatr kliniklerine baş vurdukları sonucuna varılmış.
Bu üç dört isimli olupta dahi olmayacak,suç işlemeye kesin meyilli olacak anlamı taşımıyor,bu sadece bir genellemedir.Uzun ve zor telaffuz edilen bir isme sahip olupta IQ su çok yüksek olan insanlarda vardır,kısa isimli olupta suç işleyen ,İQ su düşük insanlarda vardır tabiki.Bu çalışma bir genellemedir.
Ayrıca bu çalışma dışında benim görüşümde kısa ve tek isim koymak çok daha mantıklı.İlerde resmi bir yazışmada veya bir sınava girerken çocuğunuz isim yazarken uzun uzun yazmak zorunda kalmaz.Bebeğe konulan ismin güzel bir anlamı olmasıda bence önemli.
Sonuç olarak ona isim koyarken hayatı boyunca taşıyacağını düşünerek koyun.