Gebelikte Sık Görülen Şikayetler

Gebelikte uyku bozuklukları,bacak krampları,huzursuz bacak sendromu sık görülen sorunlardır.

Gebeligin özellikle ilk üç ayında solunum sıkıntısı( dispne) sık görülen normal bir bulgudur.Ancak kalp hastalarındada dispne sık görülen bir bulgudur.İkisini ayırt etmek gerekir.gebelik ilerledikçe kalp hastalarında dispne şiddetlenir.Gebeliğe bağlı dispnede ise artış olmaz ve hasta bunu kolaytolere eder. Gebelikte bir diğer normal bulgu çarpıntı yakınmasıdır.hormonlara bağlı olarak vücut ısısı bir derece artar buna bağlı olarak nabız hızı dakikada 10-20 atım daha faza olur. Vücut ısısının artımına bağlı olarak ateş basmaları sık görülür.ama 38 derecenin üstündeki ateş normal deyildir.

Sık idrara gitme rahimin büyümesi ve mesaneye baskı yapmasından kaynaklanır.Özellikle son üç ayda bu şikayet daha belirginleşir.idrar yaparken yanma ve ağrı olması ise anormal bir bulgudur. Gebelikte vaginal akıntıda bir miktar daha fazlalaşır.Ancak koku ve kaşıntı anormal bir bulgudur. Gebelikte yine hormonlara bağlı olarak düz kaslardaki tonus azalımı nedeniyle barsak hareketleri bir miktar azalır bundan dolayı gaz ve kabızlık şikayetleri sık görülür. Gebelikte bulantı, kusma ,halsizlik,uyku hali,iştah değişiklikleride sık görülen normal bulgulardır.Çok nadiren aşırı kusmaya bağlı hastanın metabolizması bozulabilir ve nadiren gebeliği sonlandırmak gerekebilir.Bu şikayetler genellikle 10-12 haftadan sonra kaybolur.

Gebelikte bir diğer şikayette 20.hafta civarları mide yanmaları başlar.hastalar bebek saçlanıyor bundan dolayı mide yanması olduğunu söyler.aslında bu kısmen doğru bir tespittir.20. hafta civarı saçlanmayı arttıran testesteron hormonu salgılanır ve bu hormonda mide asidini bir miktar arttırır .Buda mide yanmasına yol açar. Gebelikte bazan diş etlerinde kanama ,burun kanamalarıda zaman zaman görülebilir .Ama bu kanamalar çok kısa sürelidir,eğer uzun süren burun kanaması olursa doktorunuzu arayın. Gebelik sırasında vücutta 4-6 litre civarı su tutulumu olur.Buda eller ve. ayaklarda hafif his kaybı ve uyuşukluk hissine yol açar. Ciltte özellikle yanaklarda kloasma denilen gebelik lekelenmeleri ,genital organlarda pigment artımına bağlı renk koyulaşması,karın orta hatta gebelik çizgisi görülür.Doğumdan bir süre sonra kaybolur. Karın bölgesinde hafif tüylenme,saçlarda dökülmeler olabilir.

Yine gebelerde tükrük bezlerinde hafif büyüme nedeniyle ağız salgısında artış olabilir. Gebeliğin ilerleyen aylarında vücut dengesinin değişimine bağlı sırt ağrıları sık görülür. Gebeliğin ilk üç ayında rahim kasılmalarına bağlı hafif bel ağrıları olabilir,kanama olmadığı sürece çok önemli bir bulgu deyildir. Gebelik yaşı ilerledikçe özellikle 20 haftadan sonra yalancı kasılmalar başlar,ancak bu kasılmalar ağrısızdır,kısa sürer.Eğer ağrı olarak algılanıyor ve gittikçe şiddetleniyorsa mutlaka doktorunuza başvurun. Bebek hareketleri ilk gebeliği olanlarda 20 haftadan sonra ,daha önceden doğum yapmış kadınlarda 18 hafta civarında hissedilmeye başlanır.

Bebek hareketleri 12 saatte yaklaşık 10 -12 defa hissedilmelidir. Bazı bebekler anne karnında hıçkırabilir,anne bunu ritmik hareketler olarak algılar. 36 haftadan sonra bebeğin başının yerleşmesine bağlı olarak karın biraz daha aşagı iner. Son haftalarda akıntı biraz daha fazlalaşır,ancak su gelmesinden ayırt etmek gerekir.Su gelmesinde iç çamaşırları belirgin derecede ıslanır ve su bitinceye kadar akmaya devam eder,bu durumda doktorunuzu aramanız gerekir.

Gebelikte hormonların değişimine bağlı olarak duygusal sorunlar daha fazla görülür.Burada ailenin diğer fertlerinin anne adayına yardımcı olması gerekir.