Gebelik ve Yolculuk

Gebelik ve Yolculuk Sağlıklı bir gebelik süresince yolculuk yapmanın herhangi bir zararlı etkisi bulunmamaktadır. Gerek otomobil gerekse uçak yolculukları gebelik kanama, erken doğum tehdidi, pıhtılaşma bozuklukları, hipertansiyon gibi sağlık problemleri yokluğunda oldukça güvenlidir. Ancak çok uzun süreli ve sarsıntılı yolculuklardan kaçınılmalıdır. 32 haftadan sonra genellikle çok uzun yolculuklar önerilmez.

Karayolu ile yapılan yolculuklarda gebelikte damar tıkanıklığı riski arttığı için 1,5-2 saat aralıklarla 15-20 dk. Kadar yürümek gerekir.
Arabada emniyet kemeri mutlaka takılmalıdır. Omuzdan geçen kemer iki göğüs arasına,beldeki kemer ise karnın altına doğru yerleştirilmelidir.

Otobüs yolculuğunda en ön , en arka ,teker üstüne oturmayın.daha çok orta sıralarda ve koridor kenarını tercih edin.ve her molada mutlaka yürüyün.

Uzun süreli uçak yolculuklarında da mutlaka iki saatte bir uçak içinde yürümeli ve bol su tüketilmelidir. Uçak için genellikle 28. haftaya kadar rapor istenmezken 28. haftadan sonra uçak ile seyahat etme sakıncası yoktur raporu istenir.36.haftadan sonra uçak yolculuğu kısada olsa sakıncalıdır.

Gemi yolculuğu da kara ve hava yolculuğu gibi aynı risklere sahiptir. Ek olarak sallanmaya bağlı mide bulantıları ve kusma olabilir. Burada da uzun süreli oturmamak arada yürüyüş yapmak, bol sıvı tüketmek doğru bir yaklaşım olacaktır.

Uzun yolculuğa çıkmadan önce mutlaka doktorunuza sorunuz.Gideceğiniz yerlerdeki sağlık kuruluşlarını önceden öğrenin,tıbbi kayıtlarınızı,yapılmış tahlillerinizi ,kan grubu kartınızı yanınıza alınız.