Gebelikte Oruç Tutabilir Miyim?

Gebelik beslenmenin önemli olduğu olduğu bir dönemdir. Enerji tüketimi vitamin, mineral ve artan protein ihtiyacı nedeniyle iyi bir beslenme programı uygulanmalıdır.
Anne adayının oruç tutması gerek kendi sağlığı ve bebeğin sağlıklı gelişimi açısından çeşitli riskler taşıyabilir.
Uzun süreli açlık saatleri olumsuz etkileyebilir. Özellikle kan şekerinin düşmesine bağlı halsizlik, baş ağrısı, sinirlilik gibi problemler yaratabilir. Mide şikayeti olan hastalarda asit üretimi artarak mide şikayetlerinin artmasına neden olabilir
Özellikle 3 aydan donra kan şeker düzeyi gebelik öncesine göre inişli çıkışlıdır. Yemek sonrası kan şekeri hızla yükselebileceği gibi açlık dönemlerinde daha çabuk düşebilir. Gebelik sırasında sık sık küçük miktarda yemek önerilir. Ayrıca gebeliğin ilk aylarında bulantı uzun süren açlıklarla çok daha kötü bir hal alabir.
Yetersiz sıvı alımına bağlı idrar yolu enfeksiyonları, şişlikler , kansızlık, diş problemleri, düşük doğum ağırlıklı bebekler, erken doğum, uzun süren açlığa bağlı mide asitinde artma, mide yanması ve ekşime gibi problemler olur.
Uzun süren açlık beraberinde metabolizmanın hızını düşürür. Kadının hareket kabiliyetini azaltır. Daha az kalori harcanmasına neden olur ki bu da kişiye kilo alarak geri döner. Ayrıca akşam yenilen yemekler sindirim problemi yaratır.
Özellikle sıcak günlerde su kaybı, normal kadınlara göre daha fazla artar. Su alamamaları bayılma ve düşmelere neden olur.
Çocuğun içinde bulunduğu amniyotik sıvının azalması çocuk hareketlerinde azalma yapar. Bebeklerde düşük kilolu doğumlara sebep olur. Ayrıca uzun süreli açlık sonucu mevcut olan yağ dokusu yıkılarak keton (yıkım maddeleri) oluşumuna neden olur. Bu da bebeğin beyin fonksiyonlarını etkileyebilir.