Hafta Hafta Gebelik

1. Hafta

Bu ilk hafta aslında sizin adetinizdir. Bu hafta içerisinde döllenme olmamış olmasına rağmen, sizin tahmini doğum tarihiniz en son adetinizden 40 hafta sonrası olarak hesaplandığı için, bu hafta gebeliğinizin ilk haftası olarak kabul edilir. Hamilelik öncesi vücudunuzu gebeliğe hazırlamalısınız ki, böylelikle bebeğiniz sağlıklı ve onu sorunsuz taşıyabilecek ve gelişimini sağlıklı tamamlayabileceği bir vücutta gelişebilsin. Bunun için sizin hamile kalmadan önce yapmanız gerekenler;

 • 3 ay öncesinden “folik asit” (günlük 400 mikrogram) kullanımına başlamak
 • Alkol, sigara ve diğer tütün ürünlerinden ve uyuşturucu ilaçlardan uzak durmak
 • Gebelik öncesi fazla kilolardan kurtulmak
 • Gebelik öncesi doğru beslenmeye başlamak
 • Gebelik öncesi gerekli testleri yaptırmak
 • Gebelik öncesi jinekolojik muayene ve PAP/SMEAR testi yaptırmak

2.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Kulağa garip gelebilir ama bu haftada henüz hamile değilsiniz! Döllenme bu haftanın sonunda gerçekleşir. Bebeğinizin cinsiyeti döllenmeden sonra belli olur. Bebeğin genetik materyalini oluşturan 46 kromozomdan sadece 2’si (biri spermden, biri yumurtadan) bebeğin cinsiyetini belirleyen kromozomlardır. Yumurta her durumda sadece “X” kromozomu taşır. Sperm ise “X” ya da “Y” kromozomu taşır. Eğer dölleyen sperm X taşıyorsa bebek kız, Y taşıyorsa erkek olur. Dolayısıyla bebeğin cinsiyetini belirleyen erkeğin spermidir.

Sizdeki Değişim

Adet döngünüz 28 gün ise 14. Gün yumurtlamanız gerçekleşir. Bu tarih civarlarında korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz çok yüksek ihtimalle gebe kalırsınız. Bu dönemde rahimin endometriyum denilen en iç tabakası kalınlaşmış ve bebeğin yerleşmesine hazır hale gelmiştir. Bu dönemde bu tabakadaki mukus salgılayan bezler de arttığı için akıntınızda bir miktar artış olacaktır. Bu akıntı saydam, kokusuz ve uzayan bir akıntıdır. Akıntının 15 ila 20 santim kadar uzuyor olması yumurtlamanın bir göstergesidir. Tam yumurtlama anında hormonların kısa süreli düşmesine bağlı olarak hafif bir vajinal kanama görülebilir.

Yumurtlama sonrası yumurta tüpler tarafından kapılır, tüp boyunca ilerlemeye başlar. Spermler de rahimin içinden tüpler boyunca ilerler. Tüpün 1/3 başlangıç kısmında sperm yumurtanın içine girer ve döllenme gerçekleşir. Böylece hamile kalmış olursunuz ama henüz vücudunuzda bir değişiklik hissetmezsiniz.

3.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Döllenmiş yumurta, döllenmeden aşağı yukarı 30 saat sonra, bölünmeye başlar. Önce 2 hücreye bölünür. Sonra bu 2 hücre de 4 hücreye bölünür ve 32 hücreye ulaşıldığında blastokist adını alır ve döllenmeden 5 gün sonra rahimin endometrium tabakasına yerleşir. İşte bu yerleşmeden sonra “Artık hamileyim!” diyebilirsiniz! Bu birleşme alanı bebeğe besin sağlayıp atıkların ondan uzaklaştırılmasını sağlar ve zamanla plesentaya dönüşür.

Sizdeki Değişim

Bu dönemde folik asit, kalsiyum ve proteinden zengin gıdalar alın. Bu dönemde adet benzeri ağrılarınız ve akıntınızdaki artış devam edecektir.

4.Hafta

Bebeğinizdeki Gelişim

Bebeğiniz bu haftada 2 hücre tabakasından oluşur; epiblast ve hipoblast. Bu 2 tabaka zamanla bebeğinizin organlarına dönüşeceklerdir. Bu haftada oluşan diğer önemli yapılar ise yolk kesesi ve amnion zarı içindeki amnion sıvısıdır. Amnion zarı ve sıvısı bebeğinizi korurken, yolk kesesi ise plesenta oluşana kadar bebeğinizi besleyecektir.

Sizdeki Değişim

Bebeğiniz sizin endometriumunuza yerleştikten sonra hCG salgılamaya başlayacaktır. Bu hormon yumurtalıklara bir sinyal göndererek her ay gerçekleşen yumurtalamayı durduracaktır. Bu da sizin adetlerinizi durduracaktır. Bazı bayanlar bu yerleşme sürecinde hafif ağrılar ve kramplar geçirirler, ayrıca bazıları kanamaya tanık olurlar. Bu çoğu zaman adet kanaması olarak nitelendirilse de öyle değildir.

hCG gebelik testlerinde ölçülen hormondur. Bu haftada yapılacak bir gebelik testi size hamile olup olmadığınız hakkında bir bilgi verebilir! Ayrıca bu hormon hamilelik semptomlarını yaşamanıza sebep olur. Bitkinlik, göğüslerde karıncalanma ve ağrı hissi ya da bulantı hissi size adetinizin başladığını düşündürtebilir çünkü ilk hamilelik semptomları adet öncesi sendroma benzer. Ama bu haftanın sonunda beklediğiniz gibi adet görmezsiniz çünkü gebesinizdir.

5.Hafta

Bebeğinizdeki Gelişim

Bu haftaya kadar bebeğiniz bir grup hücreden oluşmaktaydı ama artık gebeliğinizin bu haftasında belirgin bir şekle girmeye başlar. Nöral tüp, daha sonra bebeğinizin beyni ve omuriliğine dönüşecektir, embriyonun başından sonuna kadar uzanır. Embriyonun ortasında bir kabarıklık bebeğinizin kalbini oluşturacaktır. Plesenta bu haftada gelişir ve bebeğinizi besleme görevini devralır.

Sizdeki Değişim

Eğer bulantı şikâyetiniz henüz baş göstermediyse bile, gebelik süresince bazı yiyeceklerden uzak durmak isteyeceksinizdir. Gıda zehirlenmeleri bebeğinizde doğum kusurlarına hatta düşük yapmanıza sebebiyet verebilir. İşte uzak durmanız gereken bir takım yiyeceklerin bir listesi;

 • Yumuşak, pastörize edilmemiş peynir çeşitleri
 • Pastörize edilmemiş süt, meyve suları ve elma suyu
 • Çiğ yumurtalar ve çiğ yumurta içeren yemekler(mus ve tiramisu dahil)
 • Çiğ ya da az pişmiş et, balık ya da midye
 • Sosis, salam, sucuk benzeri işlenmiş etler (çok çok iyi pişirilip tüketilmeliler)
 • Yüksek oranda civa içeren balık türleri (köpek balığı, kılıç balığı, uskumru…)

Ayrıca kirli kedi kumu da sizin ve bebeğiniz için zehirli ve dolayısıyla zararlı madde taşıyabilir. Dolayısıyla hamileliğiniz boyunca kedi kumunu başkasının değiştirmesini sağlayın.

6.Hafta

Bebeğinizdeki Gelişim

Bu haftada bebeğinizin sinir sistemi hızla gelişirken, bir yandan da gözleri ve kulakları da gelişmeye başlayacaktır.

Bu haftada bebeğinizin kalbi çarpmaya başlayacaktır ve bebeğinizin kalp atışları ultrason ile gözlenebilir. Aynı zamanda bebeğinizin solunum ve sindirim sistemi de gelişmeye başlamıştır. Bebeğinizin kollarına ve bacaklarına dönüşecek olan küçük tomurcuklar da bu hafta da oluşmaya başlamıştır.

Bu haftada bebeğiniz 2-5 milimetre boyutundadır.

Sizdeki Değişim

Yaygın gebelik şikâyetleri bu haftada sizi tüm güçleri ile vuracaklardır. Vücudunuz kendisini bebeğinizin isteklerine göre ayarlamaya çalıştığı için çok yoğun bir bitkinlik hissedebilirsiniz. Ayrıca hassas ve acıyan göğüsler, bulantı ve kusma (sabah bulantısı) sizin iyi hissetmenize engel olabilir. Adına rağmen “sabah bulantısı” günün her saatinde baş gösterebilir. Yani eğer kusma isteğiniz öğlene kadar geçmezse endişe yapmanıza gerek yoktur. Ayrıca hormonal değişimler böbreklerinizin daha sıkı çalışıp daha çok atık maddeyi idrarla vücudunuzdan uzaklaştırmasına sebep olacaktır, dolayısıyla daha çok tuvalete çıkmak isteyeceksinizdir.

7.Hafta

Bebeğinizdeki Gelişim

Bebeğiniz sürekli olarak rahim içindeki hayata adapte olmaktadır. Bu haftaya kadar göbek kordonu gelişimini tamamlamıştır. Bu kordon, hamilelik boyunca siz ve bebeğiniz arasındaki bağı kuracaktır ve ona besin ve oksijen sağlarken, atık maddeleri ondan uzaklaştıracaktır. Ayrıca bebeğinizin akciğer ve sindirim sistemi gelişimlerine devam etmektedirler.

Ayrıca bu haftada bebeğinizin yüzü şekillenmeye başlamıştır! Ağzı, burun delikleri, kulakları ve gözleri belirginleşmeye başlamıştır.

Ayrıca geçen hafta gelişimine başlamış olan kol tomurcuğunun ucunda el gelişmeye başlamıştır ve şekil itibariyle küçük bir küreğe benzemektedir.

Sizdeki Değişim

Hamilelik serviksinizde birçok değişikliğe yol açar. Mukus salgısında artış olur ve rahimi koruma amaçlı bu salgı servikel kanalda tıkaç oluşturur. Doğumdan yeklaşık 72 saat önce bu tıkaç atılır. (Halk arasında “nişan” olarak adlandırılır.)

8.Hafta

Bebeğinizdeki Gelişim

Bu haftada bebeğinizin el ve ayak parmakları şekillenmeye başlar. Hatta kollar bilekler ve dirseklerden bükülebilir hale gelirler. Gözler, retina tabakasında pigment oluşturmaya başladıklarından dolayı daha belirgin hale gelirler.

Ayrıca bebeğinizin bağırsakları uzamaya başlar ve 12. haftaya kadar onlar için bebeğinizin karın boşluğunda yeterli yer olmadığı için göbek kordonu içine doğru gelişmeye devam ederler.

Şimdiye kadar, bebeğinizin genital organına dönüşecek olan tomurcuklar belirginleşmiştir. Ama size bebeğinizin cinsiyetini söyleyecek kadar gelişmemiştir.

Sizdeki Değişim

Hamile olduğunuza gerek vücudunuzdaki değişiklikler ve belirtiler, gerekse yaptırdığınız ya da yaptığınız gebelik testi sonucunda kanaat getirdiyseniz, ilk iş olarak bir kadın doğum uzmanına gitmeniz gerekir.

9.Hafta

Bebeğinizdeki Gelişim

Bebeğinizin omuriliği sonundaki kuyruk küçülmüş ve neredeyse yok olmuştur. Bebeğinizin kafası büyümeye devam etmiştir ve vücudunun geri kalanına kıyasla oldukça büyük olduğu söylenebilir ve göğsü üzerine doğru kıvrılmıştır. Bu haftaya kadar bebeğiniz 16-18 milimetre uzunluğa erişmiştir, ağırlığa da 25-30 gram civarıdır. Bebeğinize yandan bakıldığında burnunun ucunun gelişmeye başladığını görebilirsiniz. Ayrıca gözler üzerindeki deri parçaları göz kapaklarına dönüşmeye başlarlar ve bunlar ilerleyen haftalarda gelişimlerini sürdüreceklerdir.

Sindirim sistemi gelişmeye devam eder ve anüs oluşmaya başlar. Bağırsaklar uzamaya devam eder. Ayrıca iç genital organlar (testis ve yumurta) bu hafta itibariyle gelişmeye başlamıştır.

Bebeğiniz, kaslarının gelişimi ile birlikte ilk hareketlerine başlar. Bu hareketleri ultrasonda görebilirsiniz ama henüz hissedemezsiniz.

Sizdeki Değişim

Göğüslerinizdeki hassasiyet ve dolgunluk biraz daha artmış olabilir. Mide yanmalarınız başlayabilir. Doktorunuza gitmeden önce yakın akrabalarınızdan her hangi bir genetik sorunu olan birey olup olmadığını öğrenin.

10.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bu haftaya kadar bebeğinizin bütün hayati organları gelişimini tamamlamış ve bir arada çalışmaya başlamışlardır. Bu haftadan sonra bebeğiniz fetüs olarak adlandırılmaya başlamıştır ve insan görüntüsüne kavuşmuştur.

Bebeğinizin dışındaki gelişimler sürerken, örneğin parmakların ayrışması ve kuyruğun yok olması gibi, içinde de değişimler devam etmektedir. Örneğin bebeğinizin ağzının içinde diş tomurcukları oluşmaya başlamıştır. Ve eğer bebeğiniz erkek olacak ise testislerinden erkeklik hormonu olan testosteron salgılanmaya başlanmıştır.

Bu haftadan sonra doğumsal (kongenital) anomalilerin oluşması neredeyse imkansızdır. Bu hafta sırasında bebeğinizin boyu 31-42 milimetre arasındadır, ağırlığı ise 35 gram kadardır.

Sizdeki Değişim

Hala gebelik dışarıdan bakmakla belli değildir. Daha gevşek bol ve giysiler giymeye başlayın. Duygusal dalgalanmalar bu dönemde çok sık görülür. Uterus bir portakal büyüklüğüne ulaşmıştır. Bulantı ve kusmalarınız azalmaya başlar.

11.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bu haftadan itibaren 20. Haftaya kadar bebeğiniz hızla büyüyüp boyu 5 cm’den 20 cm’ye, ağırlığı ise 45 gramdan 330 gram civarına çıkacaktır.

Yüz gelişimi devam eder ve kulaklar en son pozisyonlarına doğru hareket ederler. Eğer bebeğinizin bu haftada bir fotoğrafını görseniz onun bir dahi olacağını düşünürsünüz çünkü kafa boyun yarısını oluşturur.

Bebeğinizin genital organı gelişimine devam etmektedir ancak erkeklerin ve kızların dış genital organları benzerlik göstermektedir ve 14. Haftada cinsiyet ayrımı yapılabilir.

Sizdeki Değişim

Bebeğinizi beslemek sizin kilo almanızı gerektirir ve yaygın olarak önerilen alınması gereken kilo miktarı hamilelik boyunca 11 ila 14 kg arasındadır.

Bu haftada Down sendromu gibi kromozomal anomaliler için doktorunuz ense saydamlığı bakmak ve ikili test yapmak için sizi çağıracaktır. Testlerde normal olmayan bir sonuç ille de bebeğinizde bir sorun olduğu anlamına gelmez ama daha fazla test yapılması gerektiğini gösterir.

12.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bu hafta ilk trimestrın sonudur. Bebeğinizin beyni gelişimine devam eder ve bebeğinizin el ve ayak tırnakları oluşmaya başlar. Bebeğinizin ses telleri bu haftada oluşur.

Bebeğinizin böbrekleri çalışmaktadır! Bebeğiniz amnion sıvısını yutar ve bunu vücuttan idrar olarak uzaklaştırır. Ayrıca bağırsaklar göbek kordonundan karın boşluğuna geçerler çünkü artık karın boşluğunda onlar için yeterli yer vardır.

Bu haftada bebeğiniz 58 gram civarında bir ağırlığa sahip ve boyu da 60-70 milimetre arasındadır.

Sizdeki Değişim

Size hiç kimse hamilelik ışıltısını taşıdığınızı söyledi mi? Bunun sebebi sadece bir bebek taşımanın verdiği mutluluk değildir. Daha pamuksu, yumuşak ve parlak bir cilde sahip olmanızın fizyolojik bir sebebi vardır. Artan kan hacminiz ve hamilelik boyunca etkili olan hormonlar size bu ışıltılı cildi verir. Daha fazla kan damarlara ve dolayısıyla yüzünüze daha fazla kan gitmesine sebep olur ayrıca hormonlar yağ bezlerinin daha fazla yağ salgılamasına ve buna bağlı olarak cildinizin daha kırmızımsı, daha sağlıklı ve daha pamuksu bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ama bazen bu artan yağ salgısı cildinizde geçici sivilcelere sebebiyet verebilir.

13.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bu hafta ile birlikte hamileliğinizin 2. Trimestrına başlamışsınızdır. Plasentanız tam olarak gelişmiştir ve tam olarak işlevseldir. Ayrıca plasenta östrojen ve progestron hormonlarını salgılamaktadır, bu hormonlar hamileliğinizin devamı için önemlidir.

Bu esnada bebeğinizin göz kapakları gelişmekte olan gözü korumak için birbirlerine yapışıktırlar. Bebeğinizi doğumdan sonra eve götürdüğünüzde “Şu gözler biraz kapansa da biz de biraz uyusak” diyebilirsiniz.

Bebeğiniz bu haftada başparmağını emer gibi ağzına götürebilir ama henüz emme kasları tam olarak gelişmemiştir.

Bebeğinizin baş-popo uzunluğu 7-8 cm, ağırlığı ise 73 gram civarındadır.

Sizdeki Değişim

Bu haftadan sonra sabah bulantıları tamamen geçer. Rahim büyüdükçe gerilir ve hafif kasık ağrıları baş gösterir. Özellikle yüzde gebelik maskesi denilen lekelenme başlayabilir. Bu doğumdan sonra düzelir. Karnınız büyümeye başlamıştır. Hamile kıyafetleri alma zamanı gelmiştir.

14.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bu haftada bebeğinizin yüzünde lanugo denen tüycükler oluşmaya başlar ve bu tüycükler doğumdan önce dökülene dek bebeğinizin vücudunun büyük bölümünü kaplayacaktır.

Şu ana dek bebeğinizin genital organları tamamen gelişmiştir. Ayrıca bebeğiniz tiroit hormonu salgılamaya başlamıştır ve tiroit bezleri olgunlaşmıştır.

Artık bebeğinizin elleri gelişimini tamamlamış ve bebeğiniz kendi parmak izine sahiptir.

Bebeğinizin baş-popo arası uzunluğu 9 cm ve ağırlığı da 93 gram civarındadır.

Sizdeki Değişim

Sizdeki uyku ve yorgunluk hali ortadan kalkacaktır. Dışarıdan bakıldığında gebe olduğunuz anlaşılabilir. Progestron hormonunun etkisi ile düz kaslarda gevşeme meydana gelmiştir. Buna bağlı olarak bel ağrıları, kabızlık ve tansiyonunuzda hafif düşme olacaktır. Bu dönemde kaybettiğiniz cinsel dürtüleriniz geri gelecektir. Cildinizde gebeliğe bağlı cilt çatlakları başlayabilir.

15.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğinizin cildi gelişmektedir ama bu haftada çok ince ve şeffaftır, altındaki damarlar görülebilir. Kaş ve kirpikler oluşmaya başlar. Kafada inci tüyler belirmeye başlar. Bebeğinizin kulakları neredeyse son pozisyonlarındadırlar ama hala kafada biraz aşağıda kalmaktadırlar.

Bebeğinizin iskelet ve kas sistemi gelişmektedir ve bebeğiniz uzuvları ile bir çok hareket yapmaktadır. Başparmağını tam olarak emebilmeye başlamıştır.

Bebeğiniz amniyotik sıvıdan içmeye başlamıştır ama bu konuda beceriksiz olduğu için sık sık hıçkırır.

Bebeğinizin baş-popo uzunluğu 9-10 cm, ağırlığı ise 117 gram kadardır.

Sizdeki Değişim

Çoğu bayan için hamile olduğunun farkına varmak hem neşe verici hem de korkutucu bir tecrübedir. Duygusal bir dalgalanma içinde olabilirsiniz, bunun için hormonlarınıza teşekkür edebilirsiniz. Ayrıca yaşayacağınız bir diğer problem ise zihin dayanıklılığıdır. En planlı bayanlar bile, unutkanlık ve konsantrasyon eksikliğinden şikayetçidirler.

Artmış kan hacminiz ve toplardamarlarınızdaki göllenme nedeniyle burun kanamaları görülebilir. Bacaklarınızda varis ve hemoroit gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

16.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Artık bebeğiniz 146 gram civarında bir ağırlığa sahip ve baş popo arası mesafesi de 12 cm’dir. Artık bebeğiniz başını dik tutabilmekte ve gelişmiş olan yüz kasları ile kaşlarını çatabilmekte ve gözlerini kısabilmektedir.

Bebeğinizin bağırsaklarında “mekonyum” adı verilen fetal dışkı birikmeye başlamıştır.

Bu haftada doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini görebilir.

Ayrıca bu haftada Down Sendromu’nun saptanmasında önemli bir rol oynayan “Üçlü Tarama Testi” yapılabilir.

Sizdeki Değişim

Tecrübeli anne adayları bebeğin ilk hareketini bu haftada hissedebilir, ama hissetmezseniz üzülmeyin, çünkü daha erkendir. İlk gebeliğini yaşayanlarda bu 20. Hafta civarında gerçekleşir.

Mide yanmalarınız başlayabilir.

17.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğiniz baş-popo arası olarak 13 cm’lik bir uzunluğa ve 181 gram civarı bir ağırlığa sahiptir ve hala tam bir ufaklık olduğu söylenebilir.

Plasentanız, bebeğinizin büyümesine uyum sağlamakta ve onunla birlikte büyümektedir. Bu safhada bebeğinizi beslemekle görevli binlerce damara ev sahipliği yapmaktadır.

Sizdeki Değişim

Göğüslerinizin hamileliğinizin başlangıcından beri fark edilebilir derecede değiştiğini fark edebilirsiniz. Bunun sebebi hormonlarınızın göğüslerinizi süt üretimine hazırlamasıdır. Bu da göğüslere daha çok kan gitmesi ve süt bezlerinin emzirmeye hazırlık olarak büyümesiyle olur. Sonuç olarak göğüsleriniz büyüyecek ve bu da sizin sutyen ebadınızı birkaç beden büyütmenize sebep olacaktır. Birkaç farklı bedende destekli sutyenler alın ki hamileliğiniz boyunca göğüs büyümenize takiben onları kullanabilesiniz.

Artık bebeğinizin büyüdüğünü elinizle hissedebilirsiniz ve rahminiz göbek deliğinizin 3 ila 4 parmak altındadır.

18.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğinizin kulakları en son pozisyonlarına gelirler ve sizin ninnilerinize kulaklarını hazır hale getirir ki birkaç hafta sonra onları duyabilmeye başlayabilir! Ayrıca bebeğinizin orta kulak kemikleri ve beyindeki sinir uçları geliştiği için sizin kalp atışlarınızı ve göbek kordonu sayesinde de sizin kan akışınızı duyabilir. Hatta gürültüden rahatsız bile olabilir!

Bebeğinizin gözleri de kulakları ile birlikte gelişmektedir ve hatta eğer karnınıza güçlü bir fener tutarsanız, bebeğinizin retinası bu ışık huzmesine tepki verebilecek kadar gelişmiştir.

Şimdiye kadar bebeğinizin kemikleri gelişmekteydi ama yumuşaklardı. Bu haftadan sonra kemikleşmeye başlarlar. Kemikleşmeye başlayan ilk kemikler köprücük ve bacak kemikleridir.

Kız bebeklerde ilkel yumurta hücreleri oluşmaya başlar, erkek bebeklerde ise prostat bezi gelişimini tamamlar.

Bu haftada bebeğinizin baş-popo arası uzunluğu 13-14 cm civarındadır, ağırlığı ise 223 gram civarındadır.

Sizdeki Değişim

Bu haftada bebeğinize seçeceğiniz çocuk doktorunu şimdiden araştırmaya başlayın.

Şimdiye kadar 2,5 ila 5 kilo kadar almış olmalısınız. Dışarıdan bakıldığında gebe olduğunuz çok rahat anlaşılır. Vajinal akıntınızda artış olabilir. Göğüslerinizin etrafındaki halkalar koyulaşmaya başlar ve göbeğinizin altında koyu renk bir çizgi oluşmuştur. Ani tansiyon düşmeleri olabilir.

19.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğiniz şu an “vernix caseosa” olarak bilinen beyaz, kremsi bir madde ile kaplıdır. Bu madde bebeğinizin hassas cildinin çizilip zarar görmesini engeller. Erken doğan bebeklerde doğumda hala bu maddeyi bebeğin cildinde görmek mümkündür.

Bebeğiniz hala küçüktür ama bu hafta ile birlikte bebeğinizi doğumdan sonra soğuktan koruyacak olan kahverengi yağ dokusu gelişmeye başlar. Son trimestr boyunca bebeğinizin bünyesi hem ısınma hem korunma amaçlı bu yağ dokuyu arttıracaktır.

Bebeğiniz bu haftada boyu 22 cm, ağırlığı ise 273 gram civarındadır.

Sizdeki Değişim

Bebeğinizin hareketlerini artık hissetmeye başlarsınız.

Cilt lekeleriniz artabilir. Bu normal bir durumdur, doğumdan sonra 12. Aya kadar devam edebilir. Bu aylarda kaşıntı, karın çatlakları için krem kullanmalısınız. Bu haftada göbek çukurunuz düzleşmeye başlar. Kalbiniz kan pompalamak için 2 kat fazla çalıştığı için nefes almakta zorlanabilirsiniz. Rahminiz büyüdüğünden dolayı kasılmalar başlar. Bacaklarda kramp, sırt ağrıları görülebilir. Hormonların etkisiyle küçük damar uçlarındaki genişlemelere bağlı olarak “spider nevi” denilen kırmızılıklar görülebilir.

20.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Tebrikler! Bu hafta itibariyle yolu yarılamış bulunmaktasınız. Bebeğiniz ise sadece birkaç hücreden aşağı yukarı 331 gram ağırlığa ulaşmıştır!

“Vernix Caseosa”’nın altında bebeğinizin cildi gelişmekte ve saç, kıl ve tırnak büyümesi devam etmektedir.

Bebeğiniz bu esnalarda sık sık göz kırpmaktadır.

Bebeğiniz erkekse testisler karın boşluğundan torbalara inmeye başlar, kız ise yumurtalıklarında tam olarak 6 milyon yumurta hücresi vardır. Yeni yumurta hücresi gelişmez, 6 milyon yumurta hücresi doğuma kadar giderek azalır, doğumda yaklaşık bu sayı 1 milyona iner.

Sizdeki Değişim

Bu haftadan sonra gebeliğin sona ermesi düşük olarak değil, erken doğum olarak adlandırılır. Bu hafta Fetal Anomali Taraması için 2. Düzey Ultrason için en uygun haftadır. Bebeğiniz büyümeye devam ederken sizin akciğerlerinize, midenize, mesanenize ve böbreklerinize bası yapar. Nefes almada zorluk, mide yanması ve daha sık idrara gitme gibi şikâyetleriniz artar.

21.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğiniz yuttuğu amnion sıvısından bağırsaklarıyla bir miktar şeker emebilmekte ve geri kalanı kalın bağırsağa geçirebilmektedir. Ama hala plasenta bebeğinizin beslenmesini sağlayan tek organdır.

Şimdiye kadar kan hücrelerinin üretiminden bebeğinizin karaciğeri ve dalağı sorumluydu ama artık gelişen kemik ilikleri ile kemiklerde kan hücresi üretimi başlamıştır ve 3. Trimestr ile beraber ve tabi ki doğumdan sonra başlıca kan hücresi üretim merkezi bebeğinizin kemik iliği olacaktır.

Bu haftadaki en önemli olaylardan biri de kalp kaslarının güçlenmesidir.

Bu haftada bebeğinizin ağırlığı 400 gram civarıdır.

Sizdeki Değişim

Gebelikte egzersiz yapmak sizin için çok faydalıdır. Sırt ağrıları, varisler ve aşırı kilo almayı engelleyebilir. Fakat şunu da unutmayın ki hamilelikte de olimpiyatlara hazırlanır gibi spor yapılmaz! Sporunuzu yapın, ama ağırdan alın. Yoga, yüzme ve yürüyüş yapabilirsiniz. Bu haftalarda uzun süre ayakta kalmanızdan dolayı ayak ve ayak bileklerinizde şişlik olabilir. Bu normal bir durumdur. Ayaklarınızı hafif yükselterek dinlenmek iyi gelecektir. Haftada bir tansiyonunuzu ölçtürün ve bol bol su için.

22.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğinizin duyu organları gelişmiştir. Dilde tat tomurcukları, dokunma hissini sağlayan sinir uçları gelişmiştir. Bebeğiniz bu dokunma duyusunu parmağını emerken, yüzüne ya da vücudunun diğer kısımlarına dokunurken tecrübe edebilir.

Testisler sukrotuma inmiştir, hatta testesteron hormonu salgılayarak ilkel sperm hücreleri üretimi başlamıştır. Kızlarda ise rahim ve yumurtalıklar yerlerine yerleşmişlerdir ve vajina gelişmiştir.

Kafanın vücuda oranı değişmektedir, artık doğumdaki orana çok yakındır.

Bebeğiniz bu haftada yaklaşık olarak 478 gramdır.

Sizdeki Değişim

Eğer henüz hissetmediyseniz, rahminizin doğuma hazırlık için yaptığı düzensiz ve acı vermeyen “Braxton Hicks” kasılmalarını yakında hissedeceksinizdir. Karnınızda bir sıkışma hissiyatı hissedebilirsiniz, ama endişelenmeyin. Bebeğiniz bu sıkışma ve kasılmaları hissedebilir ama bu onun için zararlı değildir. AMA eğer bu kasılmalar daha sık, daha yoğun ve daha acı verici hale gelirlerse mutlaka doktorunuzla temasa geçin çünkü düzenli ve acı verici kasılmalar erken doğumun habercisi olabilir.

23.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğiniz ne kadar deri altında yağ toplamakta olsa da derisi hala incedir ve ona kırışık bir görüntü verir. Bebeğiniz günlük egzersiz olarak parmaklarını, kollarını ve bacaklarını oynatmakta ve sonuç olarak bu güçlü hareketleri size hissetmektedir.

Bebeğinizin pankreası insülin salgılamaya başlamıştır.

Eğer bu haftada erken doğum gerçekleşirse, bebeğiniz yoğun bakım şartları altında hayatta kalmayı başarabilir ancak ileriki dönemlerde bir takım sekellerin (özürlerin) kalması ihtimali yüksektir.

Bu haftada bebeğiniz 568 gram civarında bir ağırlığa sahiptir.

Sizdeki Değişim

Doğum yaklaştıkça uykunuzu almanız zorlaşabilir. Sıkıntı (anksiyete), çok sık idrara çıkma, bacak krampları ve genel rahatsızlık hali iyi bir uyku çekmenize engel olabilir. Ama bebeğinizin ve sizin sağlığınız sizin iyi dinlenebilmenize bakmaktadır. Ilık suyla bir duş, gevşetici bir müzik, rahatlatıcı bir kitap ya da bir bardak ılık süt veya bir fincan bitki çayı sizi uyku moduna sokabilir.

Birçok doktor anne adaylarına yan taraflarına yatarak uyumalarını söyler ki plasentaya olan kan akışı engellenmesin. Eğer bunu rahatsız buluyorsanız bacaklarınızın arasına bir yastık yerleştirerek uyumayı deneyebilirsiniz. Bu da yan yatarken üzerinizdeki basıncı bir miktar alacaktır.

24.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğiniz hala ihtiyacı olan oksijeni plasenta ile almaktadır. Ama doğumdan sonra akciğerleri bu işi devralacaktır. Buna hazırlık olarak bebeğinizin akciğerlerinde “surfaktan” yapımı başlamaktadır. Bu madde biz nefes verdiğimizde akciğerlerimizdeki hava keseciklerinin birbirlerine yapışmalarını engelleyen ve bizim düzgün nefes alıp vermemizi sağlayan maddedir.

Bebeğinizin iç kulaktaki denge merkezi geliştiği için sağa mı yatıyor yoksa sola mı yatıyor ya da baş aşağı mı duruyor anlayabilir ve amnion sıvısı içerisinde sizin pozisyonunuza göre kendi pozisyonunu değiştirebilir.

Bu haftadan itibaren bebeğin algılarının büyük kısmı geliştiği için uyaranlara refleks değil, bilinçli cevap verdiği bilimsel olarak gösterilmiştir. Yani artık öğrenmeye, bilgileri hafızasında depolamaya ve düşünerek mantıklı tepkiler vermeye başlamıştır.

Bebeğiniz yaklaşık olarak 670 gramdır.

Sizdeki Değişim

Bu haftadan itibaren 28. Haftaya kadar “glikoz tarama testi” yaptırmalısınız. Bu test bebeğinizde “gebelik diyabeti” var mı yok mu onu öğrenmek için yapılır. Glikoz tarama testi aç karnına 50 gram şekerli su içirildikten sonra 1. Saatte kan şekeri ölçülmesiyle yapılır. 140 miligramın (mg) üzerindeki değer anormal kabul edilir. Bir üst test olan 100 gram glikoz tarama testi istenir. Bu da anormal ise endokrin uzmanından danışmanlık istenir.

Haftalık kilo artışınız 350-500 gram olmalıdır. Daha hızlı kilo alıyorsanız bacaklarda, elde ve yüzde şişlikler başladıysa gebelik zehirlenmesi yönünden araştırma yapılması gerekir.

25.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Fark edeceksiniz ki bebeğinizin dinlenme ve kıpır kıpır hareketli olduğu dönemleri olacaktır. Bu hareketleri dinlenme halindeyken daha çok hissedeceksiniz.

Ayrıca bebeğinizin duyma duyusu da gelişmiştir ve sizin sesinizi duyacaktır! Bebeğinizin tat duyusu ise büyük oranda gelişimini tamamlamıştır ve cildinin şeffaflığı azalmaya başlamıştır.

Bu haftada bebeğiniz yaklaşık olarak 785 gramdır.

Sizdeki Değişim

sizde sindirim problemlerine sebebiyet verebilir. Salgılanan progesteron mide problemlerine ve reflüye yol açabilir. Bağırsak boşalmasını yavaşlatarak kabızlık sorunlarına yol açabilir. Hamileliğinizin son aylarında rahmin iyice genişlemesiyle midenizin üzerindeki baskı iyice artar. Dolayısıyla azar azar ve sık sık yemeye çalışın ve baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçının.

26.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğinizin göz kapakları tam olarak açılıp kapanabilmeye başlar. Bazı bebekler etnik kökenine bağlı olarak mavi ya da gri-mavi renkli gözlerle doğabilirler ya da bazıları kahverengi ya da koyu renkli gözlerle doğabilirler. Göz rengi doğumdan birkaç ay sonra netlik kazanır. Bu sırada bebeğinizin kirpikleri büyümekte ve saçları uzamaktadır.

Bu haftadaki bebeklerin beyin dalgaları incelendiğinde dokunmaya cevap verdikleri saptanmıştır. Karnınıza güçlü bir ışık kaynağı tuttuğunuzda bebeğiniz kafasını ışık kaynağına çevirmektedir.

Bebeğinizin ağırlığı yaklaşık olarak 913 gramdır.

Sizdeki Değişim

Gebeliğin bu ikinci evresinde rahminiz haftada 1 cm büyür. Bebeğin hızlı büyümesi ve hareketlerinden dolayı kaburga bölgelerinizde ağrılar olabilir. Bebeğinizin hareketleri dışarıdan da gözlemlenir. Rahminizdeki düzensiz kasılmalar devam eder.

Kabızlık sorunlarınıza engel olmak için bol lifli gıdalar ve bol su tüketin. Mide yanmalarınız için yastığınızı yükseltin.

27.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Son trimestrın ilk haftası olan bu hafta ile bebeğiniz doğumdaki haline oldukça benzemektedir, yalnız daha zayıf ve daha küçüktür. Akciğerleri, karaciğeri ve bağışıklık sistemi hala olgunlaşma sürecindedir. Ama eğer bebeğiniz şu an doğarsa iyi bir bakımla yaşama şansı çok yüksektir.

Bebeğiniz gelişen kulaklarıyla sizin ve babasının sesini tanımaya başlayacaktır. Seslerinizi iyi alamayabilir çünkü hala kulağın üzerinde vernix tabakası mevcuttur.

Bu haftada bebeğinizin boyu yaklaşık 34 cm, ağırlığı ise yaklaşık olarak 1030 gramdır.

Sizdeki Değişim

Vücudunuz bebeğinize nasıl bakacağını iyi bilir ama bir yeni doğana bakmak sizin için yeni bir tecrübe olabileceği için ona nasıl bakmanız gerektiği konusunda çeşitli kaynaklardan bilgi edinmeye başlayın. Doğum hakkında da önceden bilgi toplayın. Evinizi ona nasıl hazırlamanız gerektiği konusunda bilgi edinin (örn; prizlere kapak takılıp merdivenlerin bloke edilmesi gibi). Emzirme tekniklerini öğrenin.

Bu haftada solunum ve uyku problemleri yaşayabilirsiniz. Bebeğin akciğerlerinize baskısıyla akciğerlerinizin tam olarak havayla dolmaması nedeniyle solunum sıkıntısı çekebilirsiniz ama bu durum bebeğinize zarar vermez. Siz daha rahat etmek için yastık sayınızı arttırabilirsiniz.

28.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğinizin bu haftalardaki duruş pozisyonu çok önemli değildir. Ters ya da başı aşağıda olabilir. Eğer bebeğiniz bu haftada ters duruyorsa (makat pozisyonu) endişe etmenize gerek yoktur, daha doğru pozisyona gelmesi için 2 ay zamanı vardır. Eğer bebeğiniz doğru pozisyona gelmezse sezaryen zorunludur.

Bebeğinizde beyin kıvrımları oluşmaya devam etmektedir. Vücudu yağ depolamaya devam etmektedir ve saçları uzamaktadır.

Bu haftada bebeğinizle rahatça konuşabilirsiniz. Artık sizin sesinizi tanımaktadır.

Bu haftada bebeğinizin boyu yaklaşık 35 cm, ağırlığı ise yaklaşık 1210 gramdır.

Sizdeki Değişim

Bu haftada Rh uyuşmazlığı olan gebelerde “Indirect Coombs” testi yapılarak anti-D uygulanabilir.

Gebeliğin en zor dönemi olan 3. Trimestra girdiniz. Kramplar, çarpıntılar, bel ve sırt ağrıları ve hazımsızlık şikâyetleri artacaktır. Kalçanız öne, omuzunuz arkaya doğru olması ve sert zeminde yatmak ağrılarınızı azaltır. Göğüslerinizden ilk süt olan “kolostrum” gelebilir, bu sütü boşaltmaya kalkışmayın, bu erken doğuma yol açabilir.

29.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğinizin sert hareketleri; yumrukları ve tekmeleri, sizin nefes almanızı zorlaştırabilir. Eğer bu hareketlerde bir azalma hissederseniz, bebeğinizin tekmelerini sayın. Bebeğiniz 12 saatte en az 10 defa hareket etmelidir. Eğer bu kadar hareket etmiyorsa doktorunuza başvurun.

Bebeğiniz gözlerini açar, sürekli bir ışık kaynağı bulmak için döndürebilir. Bu haftada gelişmeye başlayan bağışıklık sistemi doğum sonrasında anne sütündeki antikorlar yardımıyla güçlenir.

Bebeğinizin boyu yaklaşık 37 cm, ağırlığı ise yaklaşık 1379 gramdır.

Sizdeki Değişim

Göğüslerinizdeki süt üretimi giderek artar. Sırt ve bel ağrılarınızın giderek artması sizi korkutmasın. Karnınızın büyümesi ile denge sorunları yaşayabilirsiniz. Yürürken, merdiven inip çıkarken dikkat etmelisiniz. Bacaklarınızdaki kramplar ve kasılmalar artar. Bu durum magnezyum ve kalsiyum dengesizliğinden kaynaklanır (magnezyumun düşük, kalsiyumun yüksek olması). Magnezyum takviyesi size iyi gelebilir. Sık idrara gitme ihtiyacınız ve akıntınız biraz daha artacaktır. Eğer iç çamaşırınızı ıslatacak kadar akıntınız gelirse doktorunuza başvurun.

30.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğiniz yağ depolamaya devam etmektedir. Bu yağ deposu onun kırışık görüntüsünü azaltır ve doğumdan sonra ona ısı sağlar.

Bebeğinizde ritmik solunum hareketi başlamıştır. Hıçkırabilir. Bebeğinizin cildini kaplayan ve “lanugo” adı verilen ince tüyler yavaş yavaş kaybolmaya başlarken el ve ayak tırnakları yavaş yavaş uzar. Kemik iliği kan hücresi yapımını karaciğerden tamamen devralır.

Bebeğiniz yaklaşık 38 cm boyunda ve yaklaşık 1559 gram ağırlığındadır.

Sizdeki Değişim

Mide yanması, kabızlık, sık idrara gitme, sırt ve bel ağrıları, nefes almada güçlük, kramplar giderek artar. Bu haftalarda anne adayı artık hamilelikten bıkmaya başlar. En iyi yatış pozisyonunuz sol-yan pozisyondur. Eğer mide yanması yaşıyorsanız yemekten hemen sonra uzanmamanız gerekir. Yastığınızı yükseltmek reflü sorununuzu azaltmıyorsa doktorunuza danışabilirsiniz. Uzun ve yorucu koşturmalardan kaçınmalısınız. Bebeğinizin hareketlerini sayarak onun durumu hakkında kabaca bilgi edinebilirsiniz. 12 saatte 10 kez hareket ediyorsa bu olumlu bir bulgudur.

31.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğiniz amnion sıvısına günlük neredeyse birkaç bardak idrar yapmaktadır. Bebeğiniz aynı zamanda amnion sıvısını yutmaktadır ve bu sıvı günde birkaç defa yenilenmektedir. Amnion kesesindeki fazla sıvı (polyhidramnioz) bebeğinizin bu sıvıyı yutamadığını gösterir (yutak borsu tıkanıklığı=özefajial obstrüksiyon). Amnion sıvısındaki azalma ise (oligohidraminoz) bebeğinizin idrarını yapmadığını (böbrek sorunları) veya plasenta yetmezliğini gösterir. Doktorunuz amnion sıvısı miktarınızı rutin olarak ölçecektir.

Bebeğiniz bu haftalarda çok daha fazla hareketlidir. Bebeğiniz büyüdüğü için daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyar. Süt ve süt ürünlerini bolca tüketmelisiniz. 32. Haftadan sonra bebeğinizin yeri giderek azalacağından hareketleri de giderek azalacaktır.

Bu haftada bebeğinizin boyu yaklaşık 40 cm, ağırlığı ise yaklaşık 1751 gramdır.

Sizdeki Değişim

Rahim bütün karnı dolduracak kadar büyüdüğünden dolayı solunum, sindirim ve dolaşım sisteminizdeki şikayetleriniz giderek artacaktır. Bu haftada gebelik ve doğum ile ilgili rüyalarınız sıklaşacaktır. Bunun nedeni gebeliğinizin biyokimyasal yapınızı değiştirmesidir. Rahim kasılmaları gün içinde sık sık olacaktır, ama bunu ağrı olarak hissetmezsiniz. Ağrı olarak hissederseniz doktorunuza başvurmalısınız. Bu bir erken doğum habercisi olabilir

32.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bu haftada bebeğinize en son rötuşlar çekilmektedir. Cilt altı yağ dokusu artarak bebeğinizin cilt rengi kırmızıdan pembeye dönmeye başlar. Lanugo tüyleri dökülmekte ve bebeğinizin kirpik, kaş ve saçları yoğunlaşmaktadır. Ama lanugonun bir kısmı bebeğinizin sırt ve omuz bölgesinde doğumdan sonra görülebilir.

Bebeğiniz bacakları bükülmüş, ayakları çapraz ve boynu öne doğru eğik pozisyonda durmaktadır. Kas dokusu henüz tam olarak gelişmediğinden, tüm parmakları açık durur.

Eğer bebeğiniz bu haftada doğarsa yaklaşık 42 cm’lik ve yaklaşık 1953 gramlık ağırlığıyla çok çok yüksek bir hayatta kalma şansına sahip olacaktır.

Sizdeki Değişim

Doktorunuza yaptığınız prenatal vizitler sırasında sizin tansiyonunuzu ve yüz, el ve ayaklarınızdaki şişlikleri gözlemleyecektir. Bir anda aşırı kilo alma ve el, yüz ve ayak ödemleri, yüksek tansiyon, baş ağrısı ver görme bulanıklığı “preeklampsi” (gebelik zehirlenmesi) bulgusu olabilir. Bu durumda idrar tahlilinde idrarda protein atılımı olduğu gözlenir. Bu bulgulara sahipseniz, doktorunuzu bu durumdan haberdar edin çünkü hem size hem de bebeğinize zararlı bir durumdur.

33.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğiniz beynindeki gelişmiş milyarlarca nöronla (beyin hücresiyle) rahim içi ortamında öğrenebilmekte, dinleyebilmekte, hissedebilmekte ve hatta görebilmektedir. Bebeğinizin göz bebekleri, aynı sizinkiler gibi, ışığın şiddetine bağlı olarak küçülüp genişleyebilir. Tıpkı yeni doğan bir bebekte olduğu gibi bebeğiniz çoğunlukta uyumakta ve hatta “Rem Uykusu” adını verdiğimiz uyku evresini tecrübe edebilmekte ve dolayısıyla rüya görebilmektedir.

Bebeğinizin akciğerleri artık neredeyse tam anlamıyla olgunlaşmışlardır. Bebeğiniz yağ depolamaya devam etmektedir ki bu korunma ve ısı yalıtımı açısından gereklidir.

Bebeğiniz bu haftalarda hızla kilo almaktadır ve yaklaşık 2162 gram ağırlığa ve yaklaşık 43 cm’lik bir boya ulaşmıştır.

 

Sizdeki Değişim

Doğuma artık 2 ay kaldı! Doktorunuzdan doğum ile ilgili bilgi alma zamanı geldi. Doğumu kolaylaştıran yöntemleri bir başka makalemden okuyabilirsiniz. Gebelikte artan relaxin hormonu nedeniyle eklemlerinizde gevşeme başlamıştır. Yürüyüşünüz zorlaşır, eller belde, belinizi öne doğru iterek yürümeye başlamış olabilirsiniz. Rahminiz hamilelik öncesine göre 500 kat genişlemiştir. Buna bağlı bası semptomlarınız (solunum sıkıntısı, çarpıntı, bel ve sırt ağrıları,..) fazla olacaktır. Geceleri tuvalete gitme ihtiyacınız artacaktır. Dokularınızda sıvı tutulumundan dolayı ellerinizde ve ayaklarınızda uyuşmalar görülebilir.

34.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğinizin cildini saran vernix tabakası kalınlaşmaktadır ve lanugo tüycükleri de dökülmektedir. Şimdiye kadar bebeğiniz doğuma uygun pozisyona gelmiş olmalıdır. Bebeğinizin solunum hareketleri hızlanır çünkü doğduktan sonraki gerçek solunuma hazırlık yapmaktadır. Tırnakları parmak uçlarına kadar uzamıştır. Kafa kemikleri hala yumuşak ve tam olarak birleşmiş değillerdir. Bu kemikler birbirleri üzerine çıkabilir veya kayabilirler. Böylece bebeğinizin dar doğum kanalından çıkışı kolaylaşır. Eğer bebeğiniz doğduğunda kafasında hafif deformasyonlar varsa endişelenmeyin, bu durum kemiklerin normal yerlerine dönmeleriyle birkaç saate düzelecektir. Basit ve hafif enfeksiyonlara karşı koyacak kadar güçlü bir bağışıklık sistemine sahiptir.

Bu haftada bebeğiniz yaklaşık 2377 gram ağırlığında ve yaklaşık 44 cm boyundadır.

Sizdeki Değişim

Bitkinlik hamileliğin son döneminin sık rastlanan şikâyetlerinden biridir. Uykusuzluk, acı ve ağrılar, kilo alımı, doğum hakkında sıkıntı, bebeğiniz doğduktan sonra ona nasıl bakacağınıza dair korkular sizin yorgunluğunuza katkıda bulunacaktır. Elinizden geldiği kadar dinlenmeye çalışın ve gün içerisinde fırsat buldukça kestirin.

Bu haftalarda fiziksel ve ruhsal durumunuz nedeniyle cinsel isteğiniz azalmış hatta yok olmuş olabilir. Buna kendinizi zorlamayın çünkü eşiniz bunu anlayışla karşılayacaktır ama genel olarak doktorunuz yasaklamadığı sürece son 4 haftaya kadar ilişkiye girebilirsiniz.

35.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bu hafta ile birlikte bebeğinizin en hızlı kilo aldığı haftaya girmiş bulunmaktasınız. Haftada ortalama olarak 230 ila 340 gram arası kilo alır. Yağ bebeğinizin tüm vücudunda toplanır ama en çok omuzlarda birikir.

Bebeğinizin artık ebadı iyice arttığı için rahim içinde hareketleri daha zor olacaktır, ama güçlendiği için daha kuvvetli hareketler yapar.

Bebeğinizin göz rengi mavidir ama bu daha sonra değişecektir.

Bu haftada bebeğiniz yaklaşık 45 cm’lik bir boya ve yaklaşık 2595 gramlık bir ağırlığa sahiptir.

Sizdeki Değişim

Bebeğinizle kuracağınız bağı hissetmeye başlamış olabilirsiniz. Ama bebeğiniz ve sizin aranızdaki bu güçlü bağ onun doğumundan sonra daha da güçlenecektir ve bu bağı o doğduktan hemen sonra kurabileceksiniz diye bir şey yoktur. Bu bağ sadece sizin bebeğinizi korumanız ve onu sevgi yağmuruna tutmanızdan ibaret değildir. Onun kendini rahim dışındaki hayatta güvende hissetmesini sağlar.

Ayak bileklerinizin ve eklemlerinizin şişmesini engellemek için uzun süre hareketsiz kalmamaya özen gösterin. Artık işlerinizden uzaklaşmanın zamanı geldi. Bebeğinizin pelvik bölgeye baskısından dolayı uyuşukluk hissi olacaktır ve bu bebek doğana kadar devam edecektir.

36.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Daha önce ultrasonda kırışık halini görmüş olduğunuz bebeğiniz artık yağ toplamaktan tombullaşmıştır. Bebeğinizin yanaklarındaki yağ, gelişmiş yüz ve emme kasları onun yüzünün sevimliliğine katkıda bulunmaktadır. Yüzünün tüm karakteristik özellikleri oluşmuştur. Tüm organlar gelişim ve olgunlaşmasını tamamlamıştır. Bebeğiniz yavaş yavaş doğum kanalına girmeye başlamıştır.

Bu haftada bebeğiniz 46cm’lik bir boya ve yaklaşık 2813 gramlık bir ağırlığa sahiptir.

Sizdeki Değişim

Bebeğinizin doğum kanalına inmesiyle birlikte üst kısmınızda bir rahatlama olacaktır. İştahınız mideniz ve bağırsaklarınızdaki baskının azalmasıyla yerine gelecektir, böylece reflü şikâyetiniz de azalacaktır. Ama bebeğin aşağıya inmesinden dolayı daha sık idrara gideceksinizdir.

Bu haftadan sonra doğum ağrılarınız başlarsa, bebeğiniz artık olgunlaştığı için doktorunuz doğumu durdurmaya çalışmayacaktır. Bebeğiniz hiç ya da çok az bir bakım ile yaşamını kolaylıkla devam ettirebilir.

Doğum yapacağınız hastaneyi bu haftada ziyaret edin, en hızlı ulaşım yolunu öğrenin.

Bu haftadan itibaren cinsel yaşantınızı sonlandırmalısınız.

 

37.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bu haftada artık bebeğiniz tam olarak olgunlaşmıştır ama kilo almaya devam etmektedir. Günlük ortalama 25-30 gram kilo almaktadır. Genellikle doğumda erkekler kızlardan daha ağırdır.

Bebeğiniz artık parmaklarını açıp kayabilmekte ve tutma hareketini yapabilmektedir. Eğer bebeğinize güçlü bir ışık tutarsanız, rahmin içinde ışığa doğru dönecektir.

Bu haftada bebeğinizin boyu yaklaşık 47 cm, ağırlığı ise yaklaşık 3028 gramdır.

Sizdeki Değişim

Bu haftalarda rahminizi enfeksiyondan koruyan mukus tıkacı (halk arasında “nişan” olarak geçer) düşürebilirsiniz. Bu tıkaç doğumdan haftalar, günler hatta saatler önce düşebilir ve sarı, kalın ve hafif kanla kaplı bir yapıya sahiptir. Cerviksiniz doğuma hazırlık olarak genişledikçe bu tıkacı vücuttan atarsınız. Bu atma işlemi gerçekleşince doktorunla irtibata geçmelisiniz.

38.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğinizin boy olarak büyümesi durmuş olabilir ama kilo alımı ve yağ depolaması devam etmektedir.

Bebeğinizin yutma kasları geliştiğinden beri amnion sıvını yutmaktadır ve bu yutulan sıvının atıkları bebeğinizin bağırsaklarında birikmektedir. Bağırsaklarından dökülen hücreler, ölü deri hücreleri ve lanugo tüycüklerinden oluşan bu materyal “mekonyum” adını alır ve yeşilimsi siyah bir rengi vardır. Doğumdan sonraki ilk 72 saatte bebeğin ilk dışkısı olarak atılır.

Eğer bebeğiniz erkekse ve “inmemiş testis” sorunu taşımıyorsa testisleri tamamen skrotuma inmiştir. Eğer bebeğiniz kız ise büyük dudaklar tam olarak gelişmiştir.

Bu haftada bebeğinizin kafa ve karın çevresi yaklaşık olarak birbirine eşittir. Bebeğiniz motor koordinasyonu sağlayacak yetenektedir ve elleri ile cisimleri rahatlıkla kavrayabilir.

Sizdeki Değişim

İdrara çıkma sıklığınız bu haftada daha da artacaktır.

Bebeğiniz erkekse sünnet konusunda araştırma yapabilirsiniz. Doğumdan sonra ilk 1 ayda, en geç ilk 1 yılda yapılması yararlıdır. Doğduktan sonra yapılırsa iyileşmesi hızlı olacaktır.

Bu haftadan itibaren doğum ağrılarına hazırlıklı olun, doğumların %75’i 38. ve 42. Haftalar arasında gerçekleşir. Gerçek doğum ağrıları düzenli aralıklarla gelir. Yaklaşık 50 saniye sürerler. İstirahatle geçmez. Şiddeti giderek artar. Bu durumda doktorunuza haber vermelisiniz. Ağrılar başlamadan da amnion kesesi açılarak suyunuz gelebilir. Yaklaşık 6 saat sonra da ağrılar başlar. Suyunuz geldiği anda doktorunuza haber vermelisiniz.

39.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Kordon boyu bebekten bebeğe değişebilir. Bebeklerde sıklıkla kordon dolanması görülür. Eğer kordon 2 ya da daha fazla sayıda dolanırsa geride kalan kordonun boyu kısalacağı için normal doğum imkansız hale gelebilir. Bebek anne karnında sıkıntıya girerek mekonyumu anne karnında boşaltabilir. Bu da bebek için tehlikeli sonuçlara yol açar. Buna bağlı olarak sezaryen olmanız gerekebilir.

Bebeğinizin vücudunu saran vernix ve lanugo neredeyse tamamen kaybolmuştur. Sizin vücudunuzdaki bir kısım antikorlar plasenta yardımı ile bebeğin kan dolaşımına geçerek bebeğin hayatının ilk 6 ila 12 ayı boyunca onun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Artık büyük gün yaklaşmıştır ve güç toplamak için bebeğiniz çok sık uyumaktadır.

Bu haftada bebeğinizin boyu yaklaşık 48 cm, ağırlığı ise yaklaşık 3435 gramdır.

Sizdeki Değişim

zaman bacaklarınızda elektrik çarpmasını andıran yanmalar olabilir. Bunun nedeni bebeğinizin hareket ederken rahimin etrafındaki sinirlere dokunmasıdır.

“Braxton Hicks” kasılmaları bu haftada iyice artar ve bunlara yalancı doğum kasılmaları da denir. Bunlar gerçek doğum kasılmaları kadar güçlü ve acı verici olabilirler ancak gerçek doğum kasılmaları gibi düzeni olarak gelmezler ve onlar gibi sıklıklarını giderek arttırmazlar.

Doğumun başka bir habercisi de amnion kesesinin yırtılmasıyla birlikte suyunuzun gelmesidir ve bu şu hafta itibariyle her an olabilir. Su gelmesi farklı şekillerde yaşanabilir. Bazı kadınlarda su bol miktarda gelebilir, bazılarında ise sızıntı tarzında azar azar akabilir. Bazı kadınların doğuma gidene kadar suyu gelmeyebilir. Bu kadınlarda doktor tarafından doğumu hızlandırmak amaçlı amnion kesesi açılır.

40.Hafta

Bebeğinizin Gelişimi

Onca ay bekledikten sonra işte beklediğiniz an geldi! Ya da gelmedi mi? Kadınların sadece %5’i hesaplanan tahmini doğum tarihlerinde doğum yaparlar ve ilk defa anne olacak bayanların çoğu kendilerini doğum için hesaplanan tahmini doğum tarihinden 2 hafta önce ya da 2 hafta sonra doğururken bulurlar.

Bebeğinizin oyuncak bebek gibi doğmasını beklemeyin! Yeni doğanlar genellikle kafada deformasyonlar (birkaç saate geçecektir), kanla ve vernixle kaplı bir vücutla, yüzünde hafif morartılar ve ciltte hafif döküntülerle dünyaya gelebilirler. Bunların hepsi normal olaylardır.

Sizin hormonlarınız bebeğinize de geçmiş olduğu için doğumdan sonra bebeğinizin cinsel organları genişlemiş gözükebilir. Hatta bebeğinizin cinsiyeti fark etmeden, bebeğinizin göğüslerinden süt gelebilir. Bu birkaç güne kaybolur ve tamamen normaldir.

Bebeğiniz doğduktan hemen sonra o beklediğiniz ağlama sesini duyacaksınız. Doğumdan sonra bebeğinize “Apgar Skorlaması” ile durumu değerlendirilir. Apgar 7’nin üzerinde olan bebekler sağlıklıdır. Bu durumda artık bebeğinizi kollarınıza alabilirsiniz. Mümkün olduğunca da en erken saatte emzirmeye başlamalısınız.

Bu haftada bebeğinizin boyu yaklaşık 50 cm, ağırlığı ise yaklaşık 3619 gramdır.

Sizdeki Değişim

Artık bebeğinizle tanışma zamanı geldi! Ama bundan önce doğumun 3 evresini yaşayacaksınız. İlk evre rahminizi kasarak serviksin incelmesini ve açılmasını sağlar. Bu evre en uzun evredir. İlk gebeliği olanlarda yaklaşık 18 saat, daha önce doğum yapmışlarda ortalama 8 saat sürebilir. İkinci evre sizin ıkınarak bebeği vajinal kanala ve dolayısıyla dışarı doğru itmenizdir. Üçüncü ve son evre ise plasentanın anneden çıkarılmasıdır.

Bebeğiniz beklenen tarihte dünyaya gelmezse, bebeğinizin iyi olup olmadığını kontrol etmek için ultrasonla amnion sıvısı ölçümü ve NST (nonstress test) yapılmalıdır.

Eğer doğumunuz başlamıyorsa, ya da bebeğinizin ve sizin sağlığınız doğumun bir an önce başlamasını gerektiriyorsa doktorunuz amnion kesesini açarak (eğer henüz açılmamışsa), size oksitosin vererek (suni sancı) ya da diğer ilaçları kullanarak yapay yollardan doğumu başlatabilir. Eğer gebeliğiniz yüksek riskli ise, ya da başka potansiyel komplikasyonlar taşıyorsanız sezaryen olmanız gerekebilir.

Aylarca süren bekleyiş artık sona erdi. Eğer siz de sezaryen ile doğurmayı planlamışsanız bebeğinizin doğum tarihini önceden kararlaştırmışsınız demektir ve kendinizi buna duygusal ve zihinsel olarak hazırlamışsınızdır. Burada sözü geçen duygusal hazırlanma normal doğumla (vajinal yolla) doğuramamanın verdiği hüzne ve hayal kırıklığına karşı koyup onu yenmektir. Eğer planlanmamış bir sezaryen olmanız gerekirse üzülmeyin, hala bebeğinizle o sıcak bağı kurabileceksinizdir. Beklediğiniz doğum tecrübesini yaşayamamış olabilirsiniz ama şunu unutmayın ki güzel ve dünyalar tatlısı bebeğiniz artık sizin kollarınız arasındadır. En sonunda aylar süren bekleyişiniz sona ermiştir.

Onunla iyi şanslar dileriz!

end faq