Mastit ve Emzirme Sorunları

Meme iltihabı (mastit) ve meme apsesi: Meme iltihabı süt kanallarının tıkanması sonucu oluşur. Memenin büyük kısmı gergin, şiş ve ağrılıdır. Tıkalı ve iltihaplı kanalın erken tedavi edilmemesi ise meme apsesine neden olur. Apse olan memede düzgün olmayan ağrılı, sıcak, içi sanki sıvı ile doluymuş gibi şişlik vardır. Her iki durumda da emzirmeye devam edilmesi gerekir. Çünkü süt memede kalırsa mikroplar yayılır ve süt tamamen kesilir. Eğer emzirmek çok acı veriyorsa süt elle ya da pompayla sağılarak memeler günde birkaç kez boşaltılmalıdır.

Ayrıca verilen ilaçların düzenli alınması, olabildiğince istirahat edilmesi, ağrıyan memeye ılık suya batırılmış havlu ile pansuman yapılması da gerekir. Tüm bunlara rağmen apse geçmezse cerrahi müdahale ile boşaltılması gerekebilir. Apse boşalınca en kısa zamanda bebeğin emzirilmesine devam edilmelidir.

Meme başında ağrı: Bebeğin memeyi yanlış teknikle emmesi sonucu meydana gelir. Dolayısıyla bebeğin meme ucuna tekniğe uygun yerleştirilmesi sorunu çözecektir. Ayrıca, bebek emerken meme ucu acıdığında bebeğin uygun pozisyonda olup olmadığının sürekli kontrol edilmesi de meme başı çatlaklarından ve dolayısıyla ağrıdan korunma yöntemidir.

Çok kısa veya gömülü olan meme uçları: Bu durum doğumsaldır, ancak çökük olan meme başları ile de emzirmek mümkündür. Meme ucunu dışarı çıkartabilmek için; her iki işaret parmağıyla iki zıt yöne doğru dokuyu gerdirme egzersizinin günde iki defa beşer dakika yapılması yarar sağlayabilir. Bebeğin doğumdan hemen sonra ve uygun pozisyonda emzirilmeye başlanması da meme ucunun dışarı çıkıp büyümesine katkıda bulunacaktır.

Çok uzun meme uçları:
Bu da doğumsaldır. Meme ucu çok uzun olduğunda bebek sadece meme ucunu emer. Meme başı ağzını doldurduğu için koyu renkli kısmı ağzına alamaz. Dolayısıyla bebek, yalnızca meme başını emdiği için süt yapımını sağlayan hormonu uyaramaz. Sonuçta bebek yeterince süt alamaz. Çözüm; emzirirken meme ucunun ve etrafındaki koyu renkli kısmın bebeğin ağzında olmasını sağlamaktır.
Meme başı çökük ya da uzun ne şekilde olursa olsun her anne bebeğini emzirebilir.