Meme Bakımı ve Emzirme Teknikleri

Lohusalıkta yaşanan meme sorunları emzirme kalitesini düşüren en önemli nedenler arasında yer alır.

Memelerdeki yarık ve çatlaklar: Yanlış emzirme sonucu meme uçları tahriş olur. Bu tahrişler çatlak veya yaralara yol açar. Yara ve çatlaklardan giren bakteriler ise meme iltihabına (mastit) neden olabilir. Bunu engellemek için ilk dikkat edilmesi gereken bebeğin kucağa uygun pozisyonda yerleştirilmesi ve bebeğin memenin etrafındaki kahverengi halkayı tümüyle ağzına almasının sağlanmasıdır. Ayrıca günlük banyo yapılması, emzirme öncesi ellerin yıkanması gibi temizlik kurallarına dikkat etmek de gereklidir. Bunun yanırısa meme bölgelerine değen iç çamaşırının ya da pedlerin temiz olması çok önemlidir.

Sutyen pamuklu kumaştan olmalıdır. Sentetik kumaşlar çatlakların oluşmasına yol açar. Emzirdikten sonra meme ucunun iyileşmesi için bir damla sütün meme ucunda bırakılması da çatlak ve yara oluşmamasında yarar sağlar.

Bu arada, uzun süreli emzirme seanslarından sakınmalıdır. İlk 6 ayda 24 saatte ortalama 8-12 defa, kısa sürelerle emzirmek daha doğrudur. Ağrı ve acı nedeniyle emzirmek mümkün değilse veya memelerin çok dolu olmasından bebek memeye uygun pozisyonda yerleştirilemezse; sütün bir kaç gün elle ya da pompayla çekilip temiz kapta toplanarak, kaşıkla bebeğe verilmesi de bu sorunun oluşmasını engelleyecektir. Eğer meme uçları çok hassassa bebeği meme ucu başlığı ile emzirmek gerekebilir.

Emzirme pozisyonları

Anne oturur ve hafif arkasına eğik, yaslanmış olmalıdır. Kol dayamak için bir desteği bulunan koltuk ile ayaklarını uzatmak veya ayağını dayararak dizini yukarı kaldırmak için bir puf yararlı olur. Bebek anne koluna veya bir yastığa uzanmış, yaklaşık 45 derece bir eğimle anne memesine yaklaştırılmalıdır. Elleri serbest olmalıdır. Böylelikle anne memesine temas edebilir ve ellerinin yardımı ile meme başını bulabilir. Anne de elinin işaret ve orta parmaklarının yardımı ile meme başını bebeğinin ağzına yöneltirken baş parmağı ile yukarıdan aşağıya doğru memesini sıvazlayarak sütünün kolay gelmesine yardımcı olmalıdır. Bebek emme işlemi sırasında ağzının içersinde bir vakum yapmaktadır. Bu negatif basınç anne memesinden sütün gelmesini sağlar. Eğer bebek tam yatar pozisyonda olursa gelen anne sütü burun arkasına kaçar. Hatta kulakların boğaz açılan kanalın ağzından kulak yoluna geçerek enfeksiyona neden olabilir. Yeni doğan kulak iltihaplarının en sık nedeni hatalı pozisyonla emzirmedir. Ayrıca annenin de yattığı yerden bebeği emzirmesi hem sütün gelmesi hem de olabilecek tehlikeli sonuçlar yönünden sakıncalıdır. Yatakta da olsa anne dik durumda olmalıdır.